Olsztyńskie Spotkania Teatralne
Artykuł
Wraz z budzącą się do życia przyrodą, z zimowego odrętwienia budzi się w mieście kultura. Właśnie wiosną odbywa się bowiem tutaj przegląd współczesnej sztuki dramatycznej pod nazwą Olsztyńskie Spotkania Teatralne.
Pojemna formuła organizowanej od 1993 r. przez Teatr im. Stefana Jaracza imprezy ma na celu przybliżanie widzom najciekawszych dokonań teatrów polskich i przyjeżdżających z sąsiednich krajów, a także prezentowanie aktualnych nurtów współczesnej dramaturgii.
Kilkudniowy przegląd daje widzom możliwość osobistego „spotkania” z różnorodnością konwencji, stylów, estetyki i tematów tej sztuki. Na olsztyńskich scenach goszczą najróżniejsze przejawy aktorskiej ekspresji – począwszy od teatru tańca, przez spektakle muzyczne i dramatyczne, na pantomimie, monodramie i koncercie skończywszy. Interpretacje tradycyjne sąsiadują z awangardowymi, a inscenizacje uznanych artystów z dokonaniami młodych adeptów sztuki dramatycznej.
W ramach Olsztyńskich Spotkań Teatralnych odbywają się także spotkania z ludźmi teatru, co pozwala na nawiązanie głębszego dialogu pomiędzy artystami a widzami. Dzięki tej różnorodności marcowa impreza cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności.
Finałem festiwalu jest Gala Teatralna z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, w trakcie której następuje rozstrzygnięcie plebiscytu Teatralna Kreacja Roku, mającego na celu docenienie najlepszych ról olsztyńskich aktorów.
Aktualne informacje o festiwalu dostępne są na stronie internetowej.