Warmiński Kiermas Dialogu, Tradycji, Zabawy w Bałdach
Artykuł
Granica historycznej Warmii przebiega nieco ponad 20 km od Olsztyna. Od XVI w. stało się tradycją, że każdy nowy biskup warmiński, zmierzając do swojej ówczesnej siedziby w Lidzbarku Warmińskim, uroczyście przekraczał tę granicę w okolicy wsi Bałdy (obecnie w gminie Purda).
Tradycja, zapoczątkowana przez biskupa Stanisława Hozjusza, była kontynuowana przez ponad dwieście lat, a ostatnim hierarchą wjeżdżającym tędy na teren biskupstwa był Ignacy Krasicki.
Na pamiątkę danych uroczystości, od 2006 r. w Bałdach organizowana jest impreza plenerowa łącząca kultywowanie historycznej tradycji z ludowym jarmarkiem i zabawą. W nawiązaniu do warmińskich ceremonii odpustowych nazwano ją kiermasem.
Na zrekonstruowanym, liczącym około 1200 m fragmencie dawnego Traktu Biskupiego corocznie w pierwszą sobotę lipca odbywa się inscenizacja wjazdu biskupa i przywitania go przez mieszkańców Warmii. Towarzyszy jej biesiada nawiązujące do regionalnych obyczajów, występy zespołów muzycznych, prezentacje tradycyjnego rzemiosła oraz potraw lokalnej kuchni.
Wzdłuż traktu, który otwierają symboliczne „Wrota Warmii”, stanęło 51 tablic poświęconych biskupom warmińskim. Co roku odsłaniane są przy nich kolejne głazy pamiątkowe.
Aktualne informacje na www.kiermas.pl.