Pracownia Słów Ważnych 2016
Artykuł
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do Pracowni Słów Ważnych. Pod tą nazwą kryje się seria spotkań, wykładów i warsztatów, które począwszy od 8 listopada niemal przez cały miesiąc będą się odbywać w Planecie 11.
W ramach cyklu nad kondycją języka nie tylko w sztuce (literaturze, muzyce, filmie), ale także w mediach i polityce, będą się zastanawiać przedstawiciele świata kultury i nauki.
Pracownię Słów Ważnych 8 listopada (początek – godz. 11.00) zainauguruje debata „Słowo daję! Czyli język mediów od kuchni”. Temat to kwestie funkcjonowania słowa w prasie, radiu, telewizji i internecie. Debatę poprowadzi Marek Jarmołowicz.
Program wykładów:
10 listopada – psycholog, dr Elżbieta Zubrzycka opowie o mowie ciała (godz. 13.00) i potężnym uczuciu, jakim jest złość (godz. 16.30).
14 listopada – teksty Katarzyny Nosowskiej przeanalizuje Daria Bruszewska-Przytuła. Wykład pt. „Piosenka musi posiadać tekst” zacznie się o godz. 17.00.
15 listopada – literackie konteksty twórczości Feliksa Nowowiejskiego przedstawi prof. Krzysztof Szatrawski (godz. 17.15).
16 listopada – wykład o poważnym problemie, jakim jest zjawisko hejtu wygłosi prof. Alina Naruszewicz-Duchlińska (godz. 17.00).
29 listopada – o tym, że „Słowa tną głębiej niż miecze” będzie przekonywał pisarz i wykładowca, dr Jacek Sobota (godz. 17.00).
Pracownia Słów Ważnych to równiez inspirujące spotkania autorskie. 28 listopada (początek – godz. 17.00) odbędzie się spotkanie z Arunem Milcarzem – reporterem i podróżnikiem, autorem książki „Czad. W poszukiwaniu straconego…”. Dwa dni później (30 listopada, godz. 17.00) w Planecie 11 pojawi się gość specjalny – Pablopavo – jeden z najciekawszych polskich muzyków i autorów tekstów.
Nie zabraknie również okazji do wzbogacenia swoich umiejętności. Osoby piszące mogą wziąć udział w warsztatach poetyckich (prowadzący: prof. Zbigniew Chojnowski, 19 listopada, godz. 9.30) i redakcyjne (23 listopada, godz. 11.00). W planach są także warsztaty plastyczne „Pokaż myśl” (tworzenie grafik na koszulkach bądź torbach, 24 listopada, godz. 16:00). Na warsztaty obowiązują zapisy – zgłoszenia chęci uczestnictwa należy wysyłać na adres: warsztaty@mbp.olsztyn.pl
Ilość miejsc ograniczona.
Doznania literacko-muzyczne wzbogacą projekcje filmów. Pokazy odbędą się 8 i 22 listopada o godz. 19.15. Po każdym filmie – dyskusja.
Projekt jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, przy współudziale finansowym Samorządu Olsztyna.