Maria Zientara-Malewska
Artikel
Maria Zientara-Malewska była poetką, nauczycielką, działaczką warmińską, autorką „Pieśni Warmianki”, „Miłości prostego serca” i „Baśni znad Łyny”, nazywaną „warmińską Konopnicką”.
Urodziła się w 1894 r. w Brąswałdzie. Tam też uczęszczała na lekcje języka polskiego prowadzone przez ks. Walentego Barczewskiego. W 1920 r. debiutowała na łamach „Gazety Olsztyńskiej” wierszem „Pory roku”. W latach 1921-23 pracowała w redakcji tej gazety. W swojej ówczesnej i późniejszej twórczości nawiązywała do warmińskiej kultury, tradycji i folkloru.
Po ukończeniu w 1926 r. Seminarium Nauczycielskiego w Krakowie podjęła pracę w zawodzie, kolejno w kilku miejscowościach Prus Wschodnich. We wrześniu 1939 r. została uwięziona przez nazistów w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, z którego zwolniono ją w kwietniu 1940 r.
Po wojnie zamieszkała w Olsztynie i pracowała w instytucjach oświatowych (do 1950 r.), potem zajmowała się działalnością literacką. Zmarła w 1984 r. W Brąswałdzie mieści się izba poświęcona jej pamięci. Olsztyn uczcił ją, nadając jej imię Szkole Podstawowej nr 30 i ulicy.