Metafizyka płci na obrazach
Article
Nowa wystawa w BWA Galerii Sztuki stawia sobie za cel ukazanie wpływu poglądów i działalności Stanisława Przybyszewskiego, wybitnej osobowości okresu Młodej Polski, na współczesnych mu i późniejszych artystów. Wernisaż ekspozycji prac, których tematem jest postać kobiety, odbędzie się 4 grudnia 2014 r. o godz. 18.00.
Podtytuł wystawy, zorganizowanej przy współpracy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, brzmi: „Wizja kobiety demonicznej Stanisława Przybyszewskiego i jej echa w twórczości artystów polskich XX wieku”. Na ekspozycję złoży się kilkadziesiąt obrazów, grafik i rysunków, których autorami są: Wojciech Weiss, Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jan Lebenstein i Jacek Sroka. Uzupełnieniem prac będą cytaty z wypowiedzi twórców.
Opierając się na fatalistycznej teorii erotyzmu, wywodzącej się z pism Artura Schopenhauera, Przybyszewski sformułował autorską „metafizykę płci”. Zakładała ona odwieczną walkę pomiędzy kobietą a mężczyzną i zwycięstwo tej pierwszej. Wystawa „Metafizyka płci” ukazuje dalsze losy tej wizji w sztuce: od Młodej Polski, przez dwudziestolecie międzywojenne, po współczesność. Ekspozycja będzie gościła w sali głównej galerii do początku stycznia przyszłego roku.