Secesyjna zabudowa placu Bema
Opis obiektu
Plac Gen.Józefa Bema 2
Obecny plac Bema (który tę nazwę nosi od 1957 r.) na początku XX w. prezentował się wyjątkowo pięknie. Powstało tu wówczas pięć urokliwych kamienic utrzymanych w stylu secesyjnym. Niestety do dzisiaj zachowały się tylko trzy z nich. Dwie pozostałe, pod numerami 1. i 5., spłonęły w 1945 r.
Te, które przetrwały, szczęśliwie są najokazalszymi. Należą też do najbardziej dekoracyjnych w całym mieście. Gmachy wyróżniające się strzelistymi wieżyczkami, znajdujące się pod numerami 2. i 3., zostały wybudowane w 1905 r. Pierwszy architektonicznie zbliżony jest do neobaroku i wyróżnia się niepowtarzalnymi zdobieniami i balkonami. Drugi bliższy jest eklektyzmowi i zaskakuje judaistycznymi symbolami, które w nienaruszonym stanie przetrwały II wojnę światową.
Całości dopełnia kamienica z 1908 r., dawniej ulokowana pod numerem 4., a dziś włączona do ul. Kopernika. To Villa Martha, co potwierdza inskrypcja na fasadzie. Choć jej nazwa może sugerować architekturę pałacową, wynika raczej z ówczesnej mody niż faktycznego wyglądu budynku.