Jezioro Kortowskie
Opis obiektu
Jezioro Kortowskie to drugi co do wielkości akwen w Olsztynie (około 90 ha powierzchni). Leży nad nim miasteczko akademickie Kortowo, przylegają też do niego osiedla domów jednorodzinnych Słoneczny Stok i Dajtki.
Zbiornik zasilają leśne potoki (Leśny, Parkowy, Starodworski), a w szczególności wypływająca z jeziora Ukiel struga Kortówka. Po ujściu z Jeziora Kortowskiego toczy ona swe wody do Łyny.
Linia brzegowa jeziora liczy 4,8 km i od strony zachodniej jest zalesiona. Liczne ścieżki w lesie umożliwiają aktywne spędzanie czasu – pieszo i na rowerze. Latem z kąpieli wodnych i słonecznych najlepiej korzystać po stronie południowej – na wydzielonym kąpielisku na terenie należącym do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Blisko plaży jest też molo będące ulubionym miejscem wieczornych spotkań studentów, a także przystań z wypożyczalnią sprzętu wodnego i restauracją.
Jezioro Kortowskie jako pierwsze na świecie poddano eksperymentalnej metodzie rekultywacji (powszechnie znanej jako eksperyment kortowski). Dzięki cyklicznemu stosowaniu tego zabiegu od 1956 r. do dzisiaj, stosunkowo niewielkim kosztem udało się w dużym stopniu oczyścić wody akwenu.