Szkoła polska na Jarotach
Opis obiektu
Jarocka 65
Przegrany plebiscyt, który odbył się na Warmii w 1921 r., nie zniechęcił rodzimej ludności do walki o polskość. Dzięki staraniom działacza politycznego Jana Baczewskiego władze niemieckie w 1928 r. wydały ordynację zezwalającą na otwieranie polskich szkół na tych terenach.
Po dziesięciu latach na południowej Warmii takich szkół istniało 15. Jedna z nich powstała z inicjatywy Józefa Malewskiego i Jakuba Barczewskiego, mieszkańców Jarot, ówczesnej podolsztyńskiej wsi, obecnie dzielnicy miasta. Placówka funkcjonowała w latach 1930-39 w rodzinnym domu Barczewskich. Z wybuchem II wojny światowej szkołę zamknięto, a następnie zdemolowano. W 1957 r. na zachowanym budynku z czerwonej cegły odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność szkoły.
Budynek stoi naprzeciwko XIX-wiecznej kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej, która została wbudowana we współczesny kościół Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła. W latach powojennych w byłej szkole mieściło się przedszkole, a obecnie działa biblioteka i świetlica terapeutyczna.