Dom Towarzyski "Kopernik"
Opis obiektu
Dzięki Feliksowi Szrajberowi, który pod koniec XIX w. był wikarym przy kościele św. Jakuba, rozpoczęła się budowa towarzyskiego klubu obywatelskiego. Dom „Kopernik” powstawał w latach 1888-89, a wzniesiono go na terenie należącym do parafii, głównie dzięki datkom katolickiej ludności warmińskiej.
Dostojny, dwukondygnacyjny gmach został zbudowany z czerwonej cegły pierwotnie w stylu neogotyckim. W części centralnej zdobi go dekoracyjny ryzalit. Wewnątrz dawniej mieściła się sala widowiskowa ze sceną, czytelnia, hotel, restauracja i pięć lokali mieszkalnych. W budynku swoją siedzibę miało też Towarzystwo Czeladzi Katolickiej założone przez Szrajbera. Sam ksiądz był nie tylko inicjatorem projektu, ale także pomagał przy budowie. Niestety zmarł przed zakończeniem prac wskutek przeciążenia fizycznego.
W połowie XX w. „Kopernik” przeszedł generalny remont i został otynkowany. Potem, w latach 1954-90, działała w nim restauracja „Pod Żaglami”. Obecnie odnowiony budynek jest siedzibą kurii biskupiej.