Idż do treści

Noc Naukowców – Fusion Night

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

статьи

Mikroskop w smartfonie, badanie promieniowania kosmicznego, eksperymenty z kuchni molekularnej, wirusy giganty i pokaz… mody spożywczej. Te i wiele innych atrakcji przygotowali naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, organizatorzy Nocy Naukowców, którą w tym roku gościć będzie Galeria Warmińska.

W najbliższy piątek (28 września) pasaże Galerii Warmińskiej zamienią się w widowiskowe laboratoria, w których będzie można badać, odkrywać, eksperymentować i uczyć się przez zabawę! To będzie najdłuższa noc w roku, bo już od 10:00 rano na gości czekać będą m.in. warsztaty wykrywania antyoksydantów, kurs badania odcisków palców, pokazy Centrum Nauki Kopernik i quizy naukowe z nagrodami.

Biorąc udział w atrakcjach przygotowanych przez naukowców będzie można m.in. zrozumieć jak fermentuje piwo czy jogurt, sprawdzić czym są liofilizaty i wykorzystać je do stworzenia własnych kosmetyków, a także zobaczyć jak wygląda praca w laboratorium kryminalistycznym. Odwiedzimy mobilny las w szkatułce i poznamy przyszłość żywienia w dobie robotów i drukarek 3D. A eksperymenty chemiczno-fizyczne przeprowadzimy z samą Marią Skłodowską-Curie!

Noc Naukowców potrwa do godziny 20:00. Wstęp wolny.

Pokazy przygotowane ramach Nocy Naukowców:

1. MAGICZNE PRZECIWUTLENIACZE
Przeciwutleniacze to związki, które pomagają chronić nasz organizm przed infekcjami i poważnymi chorobami. Wiele napojów dostępnych w sklepach zawiera przeciwutleniacze, ale które z nich mają ich najwięcej? Poeksperymentuj z nami i sprawdź czy Twój ulubiony sok zawiera magiczne przeciwutleniacze.

2. PROJEKTOWANIE DNA
DNA jest cząstką, która każdego z nas czyni unikalnym i niepowtarzalnym. Za tę wyjątkowość odpowiada sposób ułożenia zasad azotowych. Podczas warsztatów dowiemy się w jaki sposób zasady azotowe mówią komórkom naszego organizmu co robić, wpływając na jego rozwój i budowę. Ponadto, każdy z nas zbuduje tu model własnego DNA używając do tego smakowitych żelków!

3. HIPNOTYZUJĄCA CHEMIA
Chemia nie musi kojarzyć się wyłącznie z poważnym przemysłem! Wykorzystując proste substancje, takie jak woda, olej i barwniki spożywcze możemy wykonać spektakularne eksperymenty, które przybliżą nam spotykane na co dzień zjawiska fizyczne i chemiczne.

4. MOLEKULARNE PERŁY
Zmierz się z metodą kuleczkowania, którą wykorzystuje się w kuchni molekularnej! Dzięki użyciu alginianu sody i chlorku wapnia stworzymy molekularne perły, zwane też sztucznym kawiorem, który jest dodatkiem do wykwintnych dań i napojów.

5. ANATOMIA ZMYSŁÓW
Jaką moc mają nasze zmysły? Który z nich jest najsilniejszy? Na czym polega różnica w widzeniu świata przez człowieka i inne zwierzęta? Sprawdź swoje zmysły z naukowcami z laboratorium sensorycznego, przejdź przez test „skrzyni zgaduli” i stwórz własne kompozycje zapachowe.

Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"