Międzynarodowa Noc Muzeów w Olsztynie. Hybrydowo!
статьи
W tym roku Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza na Noc Muzeów w wersji hybrydowej. Będą atrakcje stacjonarnie, ale także wiele interesujących działań online!
Kilka informacji organizacyjnych:
- wydarzenie odbędzie się w sobotę 15 maja w godz. 17.00 – 22.00 (ostatnie wejście o 21.30)
- W olsztyńskim zamku jednorazowo może przebywać 50 osób, natomiast w Muzeum Przyrody oraz w Domu Gazety Olsztyńskiej 30 osób
- Pamiętajcie o reżimie sanitarnym: noście maseczki i korzystajcie z punktów przeznaczonych do dezynfekcji rąk
- Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny
Prosimy o cierpliwość i zrozumienie oraz przygotowanie się na kolejki przed wejściem do obiektów.
PROGRAM:
Zamek / ul. Zamkowa 2
Stacjonarnie:
Zapraszamy na wystawy, prezentujemy:
- „Mikołaj Kopernik mieszkaniec olsztyńskiego zamku” oraz jedyny zachowany przyrząd uczonego – tablicę astronomiczną
- „A święci milczą. Warmińska rzeźba ludowa ze zbiorów MWiM” – to kwintesencja warmińskich kapliczek i krajobrazu Warmii. Zachęcamy do zwiedzania wystawy z aplikacją -przewodnikiem: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.audiotour.aswiecimilcza&gl=PL
- „Luterańskie epitafia i portrety upamiętniające” to wspomnienie protestanckich Mazur
- „Powinieneś być radosny Anatol (1931-2019) z kolekcji prof. Oskara Gottlieba Blarra”, czyli drugie życie codziennych przedmiotów
- „Poza centrum. Sztuka olsztyńskiego środowiska plastycznego po 1945 roku” – Gdzie leży centrum i czym ono jest? Mentalne, geograficzne czy w wyobraźni? Czy artystom z naszego regionu udało się wyjść poza nie?
Warsztaty:
- Kolaż. Tworzymy ciąg dalszy – warsztaty plastyczne na podstawie pracy „Latawiec życia” Grupy Try’kot prezentowanej na wystawie „Poza centrum…”
- Kopernik w sztuce – warsztaty z portretami Mikołaja Kopernika
- Gry i zabawy: Strzelnica, Kolorowy zamek z ekologicznych klocków, Idziemy na ryby, Rzut podkową
Online:
Szukajcie nas na muzealnym Facebooku pod hasztagiem #OlsztyńskaNocZamkowa
Konkurs dotyczący wspomnień związanych z olsztyńskimi artystami oraz zabawa „Czy tytuł ma znaczenie?”
Filmy:
- Czym walczyli warmińscy rycerze?
- Opowieść o Cecylii Vetulani – jednej z pierwszych muzealniczek po 1945 roku
- Czym zajmuje się konserwator dzieł sztuki?
- Olsztyn filmowy w DGO, czyli na tropach syrenki w Olsztynie
Dom Gazety Olsztyńskiej / pl. Targ Rybny 1
Zwiedzanie muzeum i aktualnych wystaw:
- „Olsztyn filmowy”
- „Gazeta Olsztyńska 1886-1929”
- „Olsztyn. Szkice do dziejów miasta”
- „Przyznając się do polskości Szkoły polskie na Warmii i Mazurach 1929-1939”
Warsztaty plastyczne dla najmłodszych związane z Dniem Matki – „Dla Ciebie Mamo” (godz. 18.00 – 20.00)
Muzeum Przyrody / ul. Metalowa 8
Zwiedzanie muzeum i aktualnych wystaw:
- Świat zwierząt Warmii i Mazur – wszystko co trzeba wiedzieć o przyrodzie naszego regionu
- Ptaki z różnych stron świata – egzotyczne gatunki, m.in. opierzeni himalaiści