Idż do treści

Rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika!

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

статьи

W 2023 roku przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika oraz 480 rocznica jego śmierci. Mikołaj Kopernik spędził w Olsztynie i na Warmii ogółem 40 lat ze swojego długiego jak na ówczesne czasy 70-letniego życia. Co więcej, był to jego najbardziej twórczy okres, znaczony wielkimi odkryciami.

Stolica Warmii i Mazur po dziś dzień inspiruje się tym dziedzictwem. O teorii heliocentrycznej słyszał każdy Polak, nie każdy jednak wie, że działalność Kopernika w Olsztynie miała znacznie więcej wymiarów. Był on bowiem klasycznym człowiekiem renesansu, a istotę rozwoju człowieka widział w niezamykaniu się w jednej specjalizacji. Był astronomem, kanonikiem-administratorem, ekonomistą, założycielem nowych wsi, medykiem, kartografem, obrońcą miasta i reformatorem społecznym. Dla Olsztyna dziedzictwo Kopernika jest wciąż żywe i ma inspirujący wpływ na współczesny rozwój miasta.

Rok Kopernika w Olsztynie i regionie zainaugurujemy 21 stycznia 2023 roku na olsztyńskiej Starówce. Okazją będzie kolejna, historyczna inscenizacja upamiętniająca obronę Olsztyna przed najazdem krzyżackim. Obrona, którą dowodził sam Mikołaj Kopernik! Gorąco zapraszamy!

Pełen program:

10.00 - 11.00
BAZYLIKA KONKATEDRALNA ŚW. JAKUBA APOSTOŁA
Msza św. inaugurująca Rok Mikołaja Kopernika.

11.00 - 15.00
SCENA STAROMIEJSKA
Festyn z okazji obrony Olsztyna przed Krzyżakami przez Mikołaja Kopernika. W programie m.in.: pokazy walk rycerskich, pokazy i wystawa sprzętu Wojska Polskiego z udziałem 9 Olsztyńskiego Batalionu Dowodzenia, występy Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, pokazy kowalstwa artystycznego oraz ptaków drapieżnych, koncert muzyki dawnej w wykonaniu „Balladum” połączony z miniwarsztatami tańców dawnych.

11.00 – 13.00
KAWIARNIA MOJA STARE MIASTO
Bezpłatne kulinarne warsztaty z wypiekania Marcepana Królewieckiego o godz. 11.00 i 13.00 (wiek 6+, ilość miejsc ograniczona, zgłoszenia: ala@kawiarniamoja.pl).

11.30 - 12.00
MUZEUM ARCHIDIECEZJI WARMIŃSKIEJ
Otwarcie wystawy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi.

12.15 - 12.45
SCENA STAROMIEJSKA
Uroczyste rozpoczęcie Obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Województwie Warmińsko-Mazurskim.

14.30 - 15.30
MUZEUM WARMII I MAZUR W OLSZTYNIE
Inscenizacja Obrony Zamku przez Mikołaja Kopernika.

Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"