Idż do treści

Juliusz Machulski

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

статьи

Jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów filmowych, mający na koncie kultową „Seksmisję” i „Kilera”, urodził się w Olsztynie w 1955 r. W latach 1975-88 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Machulski jest jednocześnie reżyserem i scenarzystą kręconych filmów, czym wpisuje się w nurt kina autorskiego. Na dużym ekranie zadebiutował w 1981 r. „Vabankiem”, w którym główną rolę zagrał jego ojciec. Wielki sukces tej produkcji dwa lata później zdystansowała „Seksmisja”, od momentu premiery będąca przedmiotem uwielbienia widzów, a w 2008 r. uznana przez miesięcznik „Film” za „Polską Komedią Stulecia”.

Do innych najbardziej znanych dokonań reżysera można zaliczyć: „Vabank II, czyli riposta”, „Kingsajz”, „Szwadron”, wspomnianego „Kilera”, Kiler-ów 2-óch”, „Pieniądze to nie wszystko”, „Vinci” i „Kołysankę” kręconą w skansenie w Olsztynku.

W 1988 r. Machulski założył Studio Filmowe „Zebra”, któremu szefuje do dziś, a które wyprodukowało liczne hity kinowe. W 1998 r. artysta doczekał się swojej gwiazdy w Alei Gwiazd na ulicy Piotrowskiej w Łodzi.

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"