Idż do treści

Seweryn Pieniężny junior

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

статьи

Seweryn Pieniężny junior – ostatni wydawca i redaktor przedwojennej „Gazety Olsztyńskiej”. Ten wytrwały patriota, dziennikarz, działacz społeczny i samorządowy należał do niezbyt licznego grona polskiej inteligencji w międzywojennym Olsztynie.


Urodził się w tym mieście w 1890 r. w rodzinie Seweryna Pieniężnego (seniora), współwydawcy „Gazety Olsztyńskiej” i Joanny z Liszewskich, która również pracowała w tej redakcji. W Olsztynie ukończył niemieckie szkoły. W 1918 r. został kierownikiem drukarni i redaktorem naczelnym „Gazety Olsztyńskiej”, która pod jego zarządem stała się ważnym czynnikiem krzewienia polskości na Warmii. W gorących czasach plebiscytu wymagało to szczególnej odwagi, którą udowodnił zostając w Olsztynie po przegranym głosowaniu.


Kontynuował tu walkę o polskie tradycje, kulturę, mowę i oświatę, nawet w czasach III Rzeszy. Oprócz poważnych tekstów zostawił po sobie cykl zabawnych felietonów w gwarze warmińskiej „Kuba spod Wartemborka gada”. 1 września 1939 r. aresztowało go gestapo. W lutym 1940 r., dzień przed swoimi 50. urodzinami, został rozstrzelany w niemieckim obozie koncentracyjnym Hohenbruch. Po ekshumacji w 1946 r. pochowano go na cmentarzu św. Jakuba w Olsztynie. Obecnie jego prochy spoczywają w grobowcu rodzinnym na cmentarzu przy ul. Poprzecznej.


Na cześć tego przewodnika narodowego polskich Warmiaków miasto Melzak w powiecie braniewskim otrzymało w 1947 r. nazwę Pieniężno. W centrum Olsztyna, na ulicy nazwanej jego imieniem, znajduje się poświęcona mu tablica pamiątkowa.

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"