Idż do treści

Vader

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

статьи

Vader to legendarny zespół death- i trashmetalowy, który na koncie ma setki tysięcy sprzedanych płyt, miliony fanów na całym świecie oraz status ikony muzyki metalowej. I ta legenda wzięła swój początek w Olsztynie.


Nazwę zespół zapożyczył od miana kultowej postaci z filmowej sagi „Gwiezdne wojny” George’a Lucasa. Z inicjatywą powstania grupy wyszedł w 1983 r. olsztynianin Piotr „Peter” Wiwczarek, który do dziś jest jej liderem. Na początku Vader grał heavy metal, ale w 1986 r. zwrócił się ku ostrzejszym odmianom ciężkiej muzyki, co było powodem odejścia ze składu jego współzałożyciela Zbigniewa Wróblewskiego. Jednak wcześniej muzycy zagrali pierwszy koncert w nieistniejącym już klubie studenckim „Luzak”. W Olsztynie nagrali również swoje pierwsze, kultowe demo i kilka albumów z bogatej dyskografii.


Z każdym rokiem i każdą płytą Vader podbijał serca coraz większej liczby wielbicieli ekstremalnego metalu. Istotnym w karierze grupy okazał się koncertowy album „Live in Japan” z 1998 r., dzięki któremu trafili do annałów jako pierwszy i jedyny polski zespół notowany na japońskiej liście Oricon. Koncertując na całym świecie, Vader grał z największymi metalowymi gwiazdami. Do 2011 r. wydał dziewięć albumów studyjnych i dwa koncertowe. W 2012 r. otrzymał Fryderyka.


Przez szeregi grupy przewinęło się kilkudziesięciu muzyków. „Peter” na początku grał na gitarze basowej, ale porzucił ją dla solowej, został też wokalistą. W Olsztynie już nie mieszka, ale spędził tu kawał życia.

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"