Idż do treści

O romantycznej twórczości E. T. A. Hoffmanna

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

статьи

Życie i twórczość E. T. A. Hoffmanna – niemieckiego pisarza epoki romantyzmu, jednego z prekursorów fantastyki grozy, który był także utalentowanym kompozytorem i rysownikiem, będzie tematem spotkania, które odbędzie się 3 kwietnia 2014 r. o godz. 18.00 w Kamienicy Naujacka.

Spotkanie zatytułowane „E. T. A. Hoffmann w Prusach Wschodnich i w Polsce” poprowadzą Franz Rudolf Herber – wykładowca prawa Uniwersytetu w Norymberdze oraz Grażyna Ewa Herber – przewodniczka turystyczna i konserwatorka zabytków z Bambergu.


E. T. A. Hoffmann (1776-1822) urodził się w Królewcu, gdzie ukończył też studia prawnicze. Na przeszkodzie kariery wielokrotnie stawało mu jego krytyczne nastawienie do władzy oraz polityki rządu pruskiego. Sympatii zwierzchników nie przysparzały mu także jego propolskie sympatie. Kierowano go do pracy do Poznania (gdzie ożenił się z Polką Marią Teklą Michaliną Rohrer-Trzcińską), potem Płocka i Warszawy. Po epizodach w Bambergu, Lipsku i Dreźnie został zatrudniony w Sądzie Najwyższym w Berlinie.


Do najbardziej znanych dzieł literackich Hoffmanna, oprócz opowiadań fantastycznych wydanych po polsku w kilku wyborach, należą utwory satyryczne: „Kota Mruczysława poglądy na życie” i „Mistrz Pchła: bajka zawarta w siedmiu przygodach dwóch przyjaciół”.

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"