Idż do treści

O Stalagu Hohenstein w Kamienicy Naujacka

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

статьи

We wtorek 6 maja 2014 r. o godz. 18.00 w Kamienicy Naujacka rozpocznie się kolejne spotkanie z cyklu „Swego nie znacie”. Tym razem w jego ramach zostanie wygłoszona prelekcja „Obóz jeniecki Stalag IB Hohenstein – dokumenty, relacje, znaleziska”.

O dziejach największego na Warmii i Mazurach obozu jenieckiego z czasów II wojny światowej będą opowiadać: Bogumił Kuźniewski, Piotr Nawacki i Stefan Tworkowski. Na spotkanie obowiązuje wstęp wolny.
Zlokalizowany w pobliżu Olsztynka stalag działał od pierwszych dni wojny. Jako pierwsi trafili do niego Polacy wzięci do niewoli w trakcie kampanii wrześniowej. W 1940 r. przybyły tutaj transporty jeńców francuskich, a w połowie 1941 r. zaczęto przywozić czerwonoarmistów. Oprócz tego w obozie więziono także Belgów, Serbów i Włochów. Według szacunków w czasie funkcjonowania stalagu przewinęło się przez niego nawet 650 tysięcy jeńców, spośród których ok. 60 tys. zmarło.
Obecnie w Olsztynku powstaje muzeum poświęcone Stalagowi Hohenstein.

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"