Idż do treści

Feliks Nowowiejski

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

статьи

Feliks Nowowiejski to wybitny kompozytor, dyrygent i organista, który urodził się w podolsztyńskim Barczewie (wówczas Wartemborku). Jest autorem melodii hymnu i hejnału Olsztyna „O Warmio moja miła”, znanego też jako „Hymn Warmiński”. Napisał również muzykę do słynnej pieśni patriotycznej „Rota”, której mało zabrakło, by stała się polskim hymnem narodowym.

Przyszedł na świat w 1877 r. Jako dziesięciolatek poszedł do szkoły muzycznej w Świętej Lipce. Po sześciu latach przeniósł się z rodzicami do Olsztyna, gdzie podjął pracę w wojskowej orkiestrze pułku grenadierów. Klimat miasta okazał się dla niego inspirujący, bo tu napisał „Pod sztandarem pokoju”, którą to kompozycją wygrał konkurs w Londynie w 1898 r. Dzięki nagrodzie wybrał się na studia do Berlina, co otworzyło przed nim drogę do światowej muzyki.

W latach 1898-1900 pełnił rolę organisty w olsztyńskim kościele św. Jakuba. Potem zasłynął jako twórca znanych oratoriów (m.in. „Quo Vadis”), ponad 500 kompozycji chóralnych, symfonii orkiestrowych, poematów symfonicznych, koncertów, uwertur, baletów, oper (m.in. „Legenda Bałtyku”) i wielu innych. Zmarł w Poznaniu w 1946 r.

Jest patronem m.in. Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie i Szkoły Podstawowej nr 1 w Barczewie. W jego rodzinnymi mieście istnieje też muzeum pod nazwą Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego, a co roku odbywa się międzynarodowy festiwal muzyki chóralnej jego imienia. W olsztyńskim ratuszu wisi tablica pamiątkowa poświęcona artyście. Jest on też patronem ulicy w centrum miasta.

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"