Idż do treści

Erich Mendelsohn

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

статьи

Erich Mendelsohn był znanym i cenionym na świecie niemieckim architektem pochodzenia żydowskiego. Choć jego nazwisko zyskało sławę od Monachium po Jerozolimę i San Francisco, po raz pierwszy usłyszano je w Olsztynie. Tutaj bowiem Mendelsohn urodził się (21 marca 1887 r.), spędził wczesną młodość, a w 1907 r. ukończył gimnazjum. W Olsztynie stawiał też swoje pierwsze artystyczne kroki i zadebiutował zawodowo.


Mendelsohn to architekt epoki modernizmu, tworzący głównie w stylu ekspresjonistycznym. Wiedzę dotyczącą zawodu zdobywał podczas studiów w Monachium. W ich trakcie dostał szansę sprawdzenia się w praktyce. Olsztyńska gmina żydowska zaproponowała mu zaprojektowanie domu przedpogrzebowego. W efekcie jego pracy w 1913 r. powstała Bet Tahara – architektoniczny dowód geniuszu twórcy, doskonale rokujący na przyszłość.


W kolejnych latach jego kariera nabrała rozpędu. W 1917 r. światło dzienne ujrzało jego najsłynniejsze dzieło – Wieża Einsteina w Poczdamie. Później zabłysnął odważnymi projektami szpitali, synagog i domów towarowych, z których dwa powstały w Gliwicach i Wrocławiu.
Ze względu na pochodzenie, po przejęciu władzy przez nazistów w 1933 r. Mendelsohn musiał emigrować. Osiadł w Wielkiej Brytanii, przyjął tamtejsze obywatelstwo i zmienił imię na Eric. W tym okresie zawodowo udzielał się także w Jerozolimie. W 1941 r. na stałe wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Zmarł tam w 1953 r.


Choć w Olsztynie spędził tylko 20 lat, miasto dba o pamięć o nim. Na kamienicy, w której się urodził, przy ul. Św. Barbary na Starym Mieście, umieszczono tablicę pamiątkową. Architekt jest też patronem olsztyńskiego liceum plastycznego.

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"