Idż do treści

Niebieskie światło dla świadomości autyzmu

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

статьи

Nie zdziwcie się, gdy w czwartkowy wieczór (2 kwietnia) ujrzycie ratusz i inne budynki w mieście podświetlone na niebiesko. W ten sposób Olsztyn zamanifestuje swoją solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem. Wy również możecie to zrobić przychodząc tego dnia na imprezę pod ratuszem.

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest obchodzony od 2008 roku. Inicjatywa ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu u dzieci. W Olsztynie obchody organizuje Stowarzyszenie „Wyjątkowe Serce” związane z Zespołem Placówek Edukacyjnych przy ul. Turowskiego, w którym uczą się dzieci i młodzież z autyzmem.

 

Preludium do obchodów nastąpi już dzień wcześniej, kiedy to o godz. 16.00 w kinie Awangarda 2 (pl. Jana Pawła 2/3) odbędzie się premiera filmu o autyzmie „My little Bess” połączona ze spotkaniem z jego twórcami – Romanem Przylipiakiem i Patrykiem Zwolińskim.

 

2 kwietnia w Teatrze im. Jaracza o godz. 17.00 odbędzie się spektakl „Czekając na” w wykonaniu aktorów Integracyjnego Teatru Tańca AUTentYcZni My. Teatr działający przy ZPE powstał w 2011 roku i doczekał się już sukcesów. Występy na scenie, prócz dawania radości, są dla młodych aktorów swoistą formą rehabilitacji.

 

Na godz. 18.00 zaplanowano start imprezy na placu prze ratuszem. Na początek odbędzie się happening manifestujący solidarność z ludźmi dotkniętymi autyzmem. Wszyscy zainteresowani będą mogli przenieść się na chwilę do świata osób autystycznych. Jak? Odwiedzają namiot sensoryczny, w którym będą mogli się przekonać, jak wygląda rzeczywistość oczami autysty.

 

Obchody poprowadzą Iwona Pavlovic oraz Stefan Brzozowski i Ewa Cichocka z zespołu Czerwony Tulipan. W programie jest również występ zespołu Enej, niebieski catering oraz pokaz krótkich filmów o autyzmie. O godz. 19.00 ratusz zostanie podświetlony na niebiesko – kolorem autyzmu – podobnie jak m. in. Statua Wolności, posąg Chrystusa w Rio de Janeiro, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, a także Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"