Idż do treści

Olsztyńskie zabytki nominowane

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

статьи

Odrestaurowane olsztyńskie zabytki – tartak Raphaelsohnów oraz dom przedpogrzebowy Bet Tahara znalazły się na liście obiektów nominowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa do nagrody w konkursie „Zabytek Zadbany 2015”.

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs odbywający się pod auspicjami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. W tym roku na liście nominowanych do nagrody znalazło się łącznie 70 zabytków z całego kraju.

Niegdysiejszy tartak Raphaelsohnów, w którym obecnie mieści się Centrum Techniki i Rozwoju Regionu – Muzeum Nowoczesności, nominowano w kategorii „Architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki”. Z kolei dawny żydowski dom przedpogrzebowy Bet Tahara projektu światowej sławy architekta Ericha Mendesohna, dziś siedziba Centrum Dialogu Międzykulturowego „Dom Mendelsohna” w Olsztynie, uzyskał nominację w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych”.

Jury oceni m. in. jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych oraz przeprowadzone rewitalizacje. Zwycięzców poznamy 21 kwietnia na gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się w Białymstoku. Przypadający 18 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków służy promowaniu ochrony dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego.

Przypomnijmy, że w 2008 r. jednym z zabytków nagrodzonych w konkursie została zmodernizowana wieża ciśnień przy ul. Żołnierskiej, w której mieści się Obserwatorium Astronomiczne.

Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"