Idż do treści

Bliżej do lotów, a lotem bliżej

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

статьи

Już za kilka miesięcy rejon północno-wschodniej Polski będzie miał swój regionalny port lotniczy, dzięki czemu wzrośnie dostępność komunikacyjna Olsztyna i województwa. Na razie w porcie lotniczym Olsztyn – Mazury jest dużo jaśniej – 6 maja po raz pierwszy testowo uruchomiono tam oświetlenie nawigacyjne.

Instalacja oświetleniowa jest niezbędna do naprowadzania samolotów na drogę startową. Jest uruchamiana każdorazowo przed podejściem samolotu do lądowania, niezależnie od tego, czy ten manewr odbywa się w dzień czy w nocy. Test wypadł pomyślnie – oświetlenie działa bez zarzutu. System jest wyposażony w zabezpieczenia na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej. Jeśli takowe się zdarzą, awaryjny system zasilania, jaki posiada lotnisko, włączy się w ciągu 15 sekund.

Ponadto w Szymanach działa system informacji świetlnej PAPI, dzięki któremu pilot jest informowany o tym, pod jakim kątem ma podchodzić do lądowania. Całość inwestycji oświetleniowej kosztowała około pięć milionów złotych. Teraz lotnisko czeka na system ILS, czyli radiowy system nawigacyjny pomagający naprowadzać samolot w warunkach ograniczonej widoczności.

Zakończenie rozbudowy lotniska oraz procesu jego certyfikacji zaplanowano na koniec 2015 r. Port zacznie działać w 2016 r. i będzie otwarty siedem dni w tygodniu. Badania rynku wykazały zainteresowanie mieszkańców regionu połączeniami do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Skandynawii, Holandii, a także lotami czarterowymi do krajów w basenie Morza Śródziemnego. Analizowane są również możliwości dolotów do innych portów krajowych.

Jeszcze w tym roku zostanie zbudowana trasa z Szyman łącząca drogę krajową z lotniskiem. Zapewniony zostanie również bezpośredni dojazd kolejowy pod terminal. Całkowity koszt budowy lotniska to 205 mln zł, z czego unijne dofinansowanie ma wynieść 121 mln zł.

Postępy prac nad rozbudową portu można śledzić na stronie: szymanyairport.pl

Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"