Idż do treści

Niedzielniki na zamku

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

статьи

W niedzielę 21 sierpnia (początek – godz. 19.00) na dziedzińcu olsztyńskiego zamku odbędzie się premiera spektaklu „Niedzielniki”. Ma być zagadkowo, wzruszająco, zabawnie, ale przede wszystkim po warmińsku! Wstęp wolny.

„Niedzielniki” to nazwa projektu teatralnego promującego dziedzictwo kulturowe Warmii. Tworzą go aktorzy olsztyńskich teatrów, lokalni muzycy i plastycy.

Co w warmińskiej tradycji znaczy rozłożony na rozdrożu snopek siana? A brzoza zasadzona przy grobie? Co wskazują czerwone ognie na polu? A co ma jajecznica do dobrobytu gospodarza? Te zwyczaje, wierzenia i związane z nimi legendy, to dziedzictwo kulturowe Warmii. Autorzy chcą je przybliżyć mieszkańcom Olsztyna, Warmii, ale także turystom.

Zaczęło się od scenariusza spektaklu.
– To zrobił zafascynowany kulturą warmińską Maciej Mydlak, olsztyński aktor – mówi Magdalena Bujewicz-Mydlak. – Bakcylem „naszej” ludowizny szybko zaraził innych. Powstał pomysł wystawienia przedstawienia. W projekt zaangażowali się aktorzy olsztyńskich teatrów, lokalni muzycy i plastycy. Wierzymy w siłę i wartość kulturowych korzeni, które pozwalają na otwarte spojrzenie w przyszłość.

Projekt otrzymał dofinansowanie Prezydenta Olsztyna w ramach konkursu na „Organizację ważnych wydarzeń kulturalnych”.

Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"