Idż do treści

Olsztyn uczcił rocznicę przybycia Kopernika

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

статьи

Inscenizacja powitania Mikołaja Kopernika przez mieszczan Olsztyna i konferencja na zamku 18 listopada uroczyście zamknęły rok obchodów 500-lecia przybycia wielkiego astronoma do naszego miasta.

Chlebem i solą – tak olsztynianie powitali na dziedzińcu zamkowym tego, który na kilka lat miał objąć władzę nad dobrami kapituły warmińskiej. Inscenizacja zainaugurowała konferencję w 500. rocznicę przybycia Mikołaja Kopernika do Olsztyna, organizowaną wspólnie przez Urząd Miasta Olsztyna i Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski.

- Nasz zamysł był taki, aby inscenizacja nawiązywała do sceny powitania Kopernika z obrazu Juliana Dadleza, który zdobi ścianę dawnej sali sesyjnej w ratuszu – zdradza Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Promocji UM Olsztyna.

Na konferencji licznie stawili się przedstawiciele samorządów, szczególnie tych leżących na Szlaku Kopernikowskim. Gospodarze spotkania – prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i marszałek Województwa Gustaw Brzezin – w okolicznościowych przemówieniach zgodnie podkreślili, że nad Olsztynem i regionem wciąż unosi się duch Mikołaja Kopernika i jego dzieła.

O naukowy aspekt konferencji zadbał ks. prof. Andrzej Kopiczki, dyrektor Archiwum Archidiecezji Warmińskiej, który wygłosił wykład „Objęcie urzędu administratora dóbr kapituły warmińskiej w Olsztynie”. Z kolei przedstawiciel Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA przedstawił wyniki audytu turystycznego Szlaku Kopernikowskiego przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.

Z zapowiedzi uczestników konferencji wynika, że to nie koniec popularyzowania postaci i dorobku Mikołaja Kopernika. W 2017 roku samorząd Olsztyna będzie celebrował 500. rocznicę powstania na zamku jego słynnej tablicy astronomicznej – olsztyńskiego unikatu, jedynego na świecie zachowanego narzędzia własnoręcznie wykonanego przez wybitnego uczonego.

Uroczystość zamknął spektakl „Poranek Mikołaja Kopernika” w wykonaniu aktorów Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie, z Marcinem Kiszlukiem w kreacji tytułowej.

Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"