Idż do treści

Kopernik na wiosnę

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

статьи

Co ma wspólnego Mikołaj Kopernik z wiosną? Wbrew pozorom niemało, co udowodnili uczestnicy poniedziałkowej (20 marca) konferencji naukowej „Wiosna zaczyna się w Olsztynie!”, która z inicjatywy samorządów Olsztyna i województwa odbyła się w zamku kapituły warmińskiej.

Konferencja zgromadziła przedstawicieli władz miasta i regionu, parlamentarzystów, naukowców. Okazją była równonoc wiosenna oraz obchodzony w tym roku przez samorząd miejski Olsztyna jubileusz 500-lecia powstania słynnej tablicy astronomicznej Mikołaja Kopernika – najcenniejszego eksponatu olsztyńskiego muzeum. Jedno z drugim ma tyle wspólnego, że to właśnie przy pomocy tego narzędzia wielki astronom ustalał moment równonocy.

- W ubiegłym roku samorząd Olsztyna uroczyście obchodził 500-lecie przybycia Mikołaja Kopernika do Olsztyna – przypomniał jeden z gospodarzy spotkania, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - W tym roku przypada kolejna równa rocznica – to 500-lecie powstania
w krużganku olsztyńskiego zamku jego słynnej tablicy astronomicznej. Dlatego witamy dziś nową porę roku z hasłem „Wiosna zaczyna się w Olsztynie!”.

Z wykładem pt. „Mikołaj Kopernik i dawna astronomia w pogoni za wiosną” wystąpił prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN. Z kolei mechanizm działania tablicy Kopernik objaśnił zebranym dr Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

Prezydent Olsztyna zapowiedział, że ciekawe fakty wiążące Mikołaja Kopernika z Olsztynem będą się sukcesywnie pojawiać w przekazach promocyjnych miejskiego samorządu. Najbliższa okazja ku temu nastąpi już w kwietniu, gdy olsztyńska delegacja zawiezie do partnerskiego miasta Weifang w Chinach wystawę poświęconą życiu i dziełu wybitnego astronoma.

Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"