Idż do treści

Marian Bublewicz

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

статьи

Marian Bublewicz to najlepszy polski kierowca rajdowy przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Sześć razy zdobywał mistrzostwo Polski, a w 1992 r. został wicemistrzem Europy. Urodził się w 1950 r. w Olsztynie i z tym miastem był związany do końca życia.
Od wczesnej młodości fascynował się motoryzacją, a ścigać zaczynał się na własnoręcznie zmontowanym motocyklu. Na cztery kółka, w postaci fiata 125p, przesiadł się na początku lat 70. Jego kariera rozwija się stopniowo, ale upór i pracowitość w końcu przyniosły efekty.
Po raz pierwszy mistrzem kraju został w 1983 r., potem sięgał po ten tytuł jeszcze pięciokrotnie, w tym cztery razy z rzędu (1987, 1989, 1990, 1991, 1992). W 1991 r. zorganizował pierwszy w Polsce profesjonalny zespół rajdowy. Ukoronowaniem tych sukcesów było zdobycie przez niego, razem z pilotem Grzegorzem Gacem, wicemistrzostwa Europy po rewelacyjnych występach w 1992 r.
Wielkie plany na progu światowej kariery przerwała tragiczna śmierć sportowca po wypadku podczas Zimowego Rajdu Dolnośląskiego w lutym 1993 r. W ostatniej drodze w Olsztynie towarzyszyły mu tysiące kibiców i mieszkańców miasta.
Pamięć o Bublewiczu trwa i jest pielęgnowana. Jego nazwisko wciąż pojawia się na czołowych miejscach branżowych plebiscytów na najlepszego kierowcę rajdowego Polski. W Olsztynie na swojego patrona obrał go Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego. Placówkę wspiera Fundacja im. Mariana Bublewicza, a córka sportowca Beata jako poseł na Sejm czynnie działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"