Idż do treści
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное


Koncert – „Pastorałki i karnawałki”

Zespół Wokalny ProForma zaprasza w sobotę (21 grudnia 2019 r.), o godz. 18.00 do Muzeum Warmii i Mazur na koncert promujący najnowszą płytę „Pastorałki i karnawałki”.

Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej „ProForma” to zespół amatorski, w dobrym znaczeniu tego słowa - łączy miłość do śpiewu, kreatywność i muzyczną pasję. Grupa charakteryzuje się niekonwencjonalnym wykonawstwem i repertuarem, w którym znajdują się utwory dawne i współczesne, poważne i rozrywkowe, klasyczne i etniczne. Założycielem i prowodyrem artystycznym zespołu jest Marcin Wawruk – chórmistrz, aranżer, profesor Instytutu Muzyki UWM w Olsztynie. Grupa koncertowała i nagrywała wspólnie z wieloma gwiazdami sceny muzycznej (m.in. Bobby McFerrin, Katie Melua, Stanisław Soyka, Leszek Możdżer) oraz orkiestrami (m.in. World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, NOSPR) w kraju i za granicą.

O płycie „Pastorałki i karnawałki”:
„Od początku istnienia zespołu „ProForma” stałe miejsce w naszym repertuarze zajmują kolędy i pastorałki. Co roku w okolicy świąt Bożego Narodzenia eksplorujemy kierunki wytyczone przez klasyków wokalistyki wielogłosowej: Singers Unlimited, The New York Voices, czy Novi Singers. Sięgając po tradycyjne melodie bożonarodzeniowe, z samolubną przyjemnością obserwujemy jak zachowują się one w nowożytnym środowisku stylistycznym: muzyki latynoamerykańskiej, gospel, fusion, czy jazzu, z ich nietradycyjną rytmiką, pulsacją i harmonią.

Płyta „Pastorałki i karnawałki” jest rodzajem podsumowania naszych muzycznych doświadczeń z tym radosnym okresem rodzinnego świętowania. Inspirację czerpiemy zarówno z opromienionych chwałą klasyków kolędowych, jak ze skromnych kantyczek, zanotowanych w starych śpiewnikach. Ciesząc się tymi utworami na swój sposób – czasami przekornie, a czasem ze szczerym wzruszeniem – chylimy czoła przed kunsztem Gene Puerlinga, który ustanowił mistrzowski wzorzec aranżacji wokalnej i oczarowani przysłuchujemy się arabeskowym, ulotnym frazom Leszka Możdżera, meandrującym między naszymi głosami.

Na deser, zwabieni niegasnącą urodą twórczości Starych Mistrzów, sięgamy po utwory świeckie o tematyce zimowej: z teki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory oraz Czesława Niemena. Zasługują one na odświeżenie w każdym sezonie grzewczym, choćby po to by pamiętać, ile radości można czerpać z prawdziwego śniegu i mrozu, gdyby tylko zechciały nas swą obecnością obdarzyć… Polecamy także, zaczerpnięty z legendarnego magazynu radiowej Trójki „60 minut na godzinę” swoisty obrazek obyczajowy, nakreślony ongiś przez kabaretowy zespół B-Complex. Prezentujemy go jako osobliwe świadectwo czasów siermiężnych i słusznie minionych, choć opisane w nim sytuacje ilustrują mimochodem niepokojąco trwały archetyp świątecznego obyczaju nad Wisłą.”
Marcin Wawruk & ProForma

 

Informacje ogólne

Organizator: Zespół Wokalny ProForma
Телефон: (+48) 601 056 707
www: http://www.proforma.pl/

Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"