Idż do treści
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Добавить в избранное


Wernisaż wystawy „Utkana opowieść. Warmińskie i Mazurskie tkaniny ludowe ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur”

W zbiorach etnograficznych Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajduje się niepowtarzalny zbiór ludowych warmińskich i  mazurskich tkanin sprzed 1945 roku. Wystawa „Utkana opowieść...” poświęcona jest tej kolekcji i została przygotowana w całości ze zbiorów własnych MWiM.

Tkactwo na Warmii i Mazurach było zajęciem powszechnym. Jako rzemiosło uprawiane na własne potrzeby przetrwało jeszcze w czasach upowszechniania się tkanin produkcji fabrycznej. Duża była skala uprawy roślin włóknistych, głównie lnu oraz hodowli owiec na wełnę. Dodatkowo w tkactwie ludowym wykorzystywana była importowana bawełna.

Ekspozycja ukazuje wiejskie tkactwo regionu w sposób szeroki wraz z zagadnieniami związanymi z obróbką surowca i przygotowaniem przędzy.

Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno te dekoracyjne jak i odzieżowe: charakterystyczne dla regionu „płachty”, tkaniny podwójne, pościelowe, kolorowe szmaciaki i uszyte z samodziałów elementy ubioru. Poprzez prezentację tych eksponatów muzeum chce ukazać specyfikę dawnego ludowego rzemiosła i piękno tkanin charakterystycznych dla Warmii i Mazur.

Kuratorem wystawy jest kustosz Anna Czachorowska.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy w czwartek 25 listopada 2021 o godzinie 17:00 w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Wystawa realizowana w ramach projektu „Z dobrej przędzy, różnym splotem. Badania, archiwizacja i popularyzacja warmińskich i mazurskich tkanin ludowych” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.

 

Informacje ogólne

Organizator: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Телефон: +48 89 527 95 96
www: https://muzeum.olsztyn.pl/

Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"