Idż do treści
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Добавить в избранное


Międzynarodowy Festiwal Teatralny Via Carpatia 2022

Październik w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza upłynie pod znakiem drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego VIA CARPATIA. Wystąpią znakomici goście – Teatr Mały z Wilna, Teatr Katony z Budapesztu oraz Teatro Tatro ze słowackiej Nitry, a także gospodarze ze swymi najnowszymi propozycjami „Niemieckim życiem” i „Dziadami”. Przesłanie festiwalu dotyczy roli teatru podczas toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny.

VIA CARPATIA to najnowsze festiwalowe dziecko olsztyńskiego Teatru Jaracza. Pierwsza edycja imprezy odbyła się przed rokiem i okazała wielkim sukcesem. Pomysł był prosty i wyrazisty – VIA CARPATIA to spotkanie teatrów z Europy Środkowo-Wschodniej, częstokroć naszych najbliższych sąsiadów. Nie po to, by sprawdzać, co „się nosi” na scenach Pragi, Budapesztu, Bratysławy, Wilna, ale żeby wyczuć, czym żyją nasi przyjaciele – artyści z bliskich nam, a przecież artystycznie wciąż niedostatecznie znanych miejsc. Zbadać, ile nas łączy, a ile dzieli, czy w spektaklach powstających dziś w naszej części kontynentu można wyczuć ten sam mocno bijący puls współczesności. Posłuchać – z najwyższą uwagą – tak bardzo naszych, niepodrabialnych gdzie indziej opowieści.

Przed rokiem przegląd zorganizowano w dobie trwającej pandemii i wciąż obowiązujących obostrzeń. Tego, że obecna edycja przeglądu odbywać się będzie w cieniu trwającej w Ukrainie wojny, nikt nie mógł przewidzieć. Festiwalowe przedstawienia nie odnoszą się bezpośrednio do obecnej sytuacji, ale oglądać je będziemy właśnie w tym dramatycznym kontekście. Siłą rzeczy tematem tegorocznego Festiwalu VIA CARPATIA stanie się teatr w czasie wojny. O tym, jakie stanowisko zająć w tej sytuacji podczas specjalnego panelu dyskusyjnego rozmawiać będą wybitni dramatopisarze – István Tasnádi, György Spiró z Węgier oraz Marius Ivaškevičius z Litwy. Kolejna debata poświęcona będzie ukraińskiemu teatrowi i tworzącym go artystom po 24 lutego, gdy zaczęła się zbrojna inwazja Rosji na ich kraj. Zaplanowano także czytanie jednej z powstałych w ostatnim czasie ukraińskich sztuk.

Solą festiwalu są jednak zawsze przedstawienia. Do Olsztyna po ubiegłorocznych gorąco przyjętych pokazach „Madagaskaru” powróci Teatr Mały z Wilna. „Mistrz” według dramatu Mariusa Ivaškevičiusa to kolejne legendarne dzieło jednego z najwybitniejszych litewskich reżyserów Rimasa Tuminasa. Tym razem w sercu swej opowieści stawia on Adama Mickiewicza. W jego kręgu pojawia się Adam Towiański, który wykorzystuje zagubienie przebywających w Paryżu emigrantów.

Zupełnie inne doświadczenie przyniesie „Mistrz i Małgorzata” w inscenizacji Ondreja Spišáka, słowackiego reżysera znanego z wielu polskich realizacji. Jako to ma w zwyczaju Teatro Tatro z Nitry zaprosi publiczność do wielkiego namiotu, w którym rozegra historię ponadczasowej miłości, Boga i diabła, wywiedzioną ze słynnej powieści Bułhakowa. Spektakle Teatro Tatro to zawsze wielkie widowiska, oddziaływujące na wszystkie zmysły.

Międzynarodową reprezentację Festiwalu VIA CARPATIA zamyka Teatr Katony – najsłynniejszy teatr w Budapeszcie. Pokaże „Pokoje melancholii” w reżyserii Jakaba Tarnócziego. Spektakl opatrzony znaczącym podtytułem „Muzyczna samotność na osiem głosów” zderza ze sobą doświadczenie przeżywania pandemii. Na przykładzie ośmiorga postaci – od primadonny do woźnego – spotykamy się z wieloma odmianami izolacji i traumy. Inscenizacja Tarnócziego została okrzyknięta jednym z największych wydarzeń ostatnich sezonów na Węgrzech.

Teatralny program Festiwalu VIA CARPATIA dopełnią najnowsze propozycje olsztyńskiego Teatru Jaracza – monodram Ireny Telesz-Burczyk w reżyserii Zbigniewa Brzozy „Niemieckie życie”, czyli spowiedź Brunhilde Pomsel, w młodości sekretarki Josepha Goebbelsa, a także „Dziady”, a dokładniej mówiąc druga część arcydramatu Mickiewicza, w inscenizacji Zoltána Balázsa. Podczas poprzedniej edycji Festiwalu pokazał on przygotowany w Teatrze Maladype w Budapeszcie „Sierpień” według Brunona Schulza, teraz po raz pierwszy pracuje w Polsce.

 

Informacje ogólne

Organizator: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Телефон: +48 89 527 59 59
www: https://teatr.olsztyn.pl/

Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"