Idż do treści
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Добавить в избранное


Marcin Berdyszak / Patrik Kovačovský "MIĘDZYPRZESTRZEŃ"

otwarcie: 20 października (piątek), godz. 18:00 
20 października – 12 listopada 2023 | sala główna

KURATOR: Wojciech Fibak 

 

Moje związki z Olsztynem są szczególne, bowiem mój dziadek Józef Fibak był architektem i pracował w tym mieście przed II Wojną Światową. Pamiętam, lata temu, wspaniały doping olsztyńskiej publiczności, w wypełnionej po brzegi hali widowiskowej, gdy gromiłem najlepszych Finów, reprezentując Polskę w Pucharze Davisa.

W Olsztyńskim BWA prezentowałem dwukrotnie fragmenty swojej kolekcji ,,Polski Paryż” oraz ,,Polska Ecole de Paris” pod koniec lat 90-tych. Podczas prac nad wystawami mieszkaliśmy wraz z córkami oraz moimi rodzicami w słynnym hotelu Przystań nad jeziorem blisko centrum.

Teraz moją obecność w Olsztynie, definiuje funkcja kuratora wystawy ,,Międzyprzestrzeń”, która będzie okazją do spotkania z twórczością wybitnego słowackiego artysty Patrika Kovačovskýego oraz bliskiego mi Marcina Berdyszaka. Patrik Kovačovský i Marcin Berdyszak od początku lat 90-tych pozostają w przyjacielskich kontaktach i brali razem udział w wielu wystawach w Polsce i na Słowacji. Wspólnie brali udział w legendarnym projekcie ,,Prototyp”, wystawie , która w 1994 roku w Bratysławie wyznaczyła nowe kierunki i możliwości poszukiwań twórczych.

Olsztyńska wystawa prezentuje różne postawy, jednak wszystko łączy wielowymiarowa i bardzo złożona rzeczywistość, wobec której obaj artyści nie mogą przejść obojętnie, zachowując jednocześnie swoją tożsamość artystyczną. / Wojciech Fibak

 

Marcin Berdyszak urodził się w Poznaniu w 1964 roku. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka oraz z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu w 1988 roku. Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu a obecnie Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby. Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem i malarstwem. Swoje prace prezentował na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych między innymi w Polsce, Niemczech, Słowacji, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Rosji, Ukrainie, Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Meksyku, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Litwie, Szwajcarii, Izraelu i USA.

Patrik Kovačovský urodził się w 1970 roku. Mieszka i pracuje w Bratysławie. Po ukończeniu studiów z zakresu rzeźby (Akademia Sztuk Pięknych i Wzornictwa w Bratysławie) oraz multimediów/filmu (AC Kalifornia, USA) pracuje obecnie jako wykładowca na ASP w Bratysławie (od roku 2007 prowadzi pracownię „Rzeźba w architekturze” na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa w Bratysławie). Wystawiał swoje prace na prestiżowych pokazach, np. towarzyszących festiwalowi/pokazowi X. Documenta w Kassel, 1997, La Bienalle di Venezia, Slovak Art for Free, ekspozycja słowacka, Wenecja, 1999, EXPO 2000 Hanower, Biennale Multimediów i Filmu w Paryżu, Nowe połączenie, Pałac Veletrzni, Praga, 2002, Europejska Nagroda Artystyczna Sovereign, Londyn, 2005, Autopoezis, Słowacka Galeria Narodowa, Bratysława, 2006, 15. Triennale Grafiki w Tallinnie, Estońskie Muzeum Sztuki KUMU , Tallinn, 2011, oraz galeria Arsenał, Poznań, 2012.

 

Informacje ogólne

Organizator: Galeria Sztuki BWA w Olsztynie
Cena: От 1zł do 10zł
Телефон: 48 89 533 51 08
www: http://www.bwa.olsztyn.pl

Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"