Idż do treści
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Добавить в избранное


Koncert symfoniczny – Mapa demokracji

8 grudnia (piątek) |  godz. 19:00 |  sala koncertowa Filharmonii
Wprowadzenie do koncertu godz. 18.00, sala kameralna Filharmonii – Janusz Ciepliński
Alexandr Iradyan (Armenia) – dyrygent
Hanna Maria Zajączkiewicz – sopran
Chór CANTORES VARMIENSES (przygotowanie chóru – Benedykt Błoński)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Program:
Tyzen Hsiao (Tajwan) – Uwertura 1947 na orkiestrę, sopran i chór mieszany (polska premiera)
Valentin Silvestrov (Ukraina) – The Messenger na orkiestrę mieszaną i fortepian, Silent Music na orkiestrę smyczkową
Aram Chaczaturian (Armenia) – II Symfonia e-moll

Na niezwykły program koncertu „Mapa demokracji” składają się utwory kompozytorów z Tajwanu, Ukrainy i Armenii. Zmarły w 2015 roku Tyzen Hsiao, zaliczany do kompozytorów neoromantycznych, nazywany bywał „tajwańskim Rachmaninowem”. Jego przesycona silnymi emocjami twórczość, łącząca folklor tajwański z europejskim językiem muzycznym, odegrała ważną rolę w historii Tajwanu. Świetnym przykładem jest Uwertura 1947 skomponowana w 1994 roku, a odnosząca się do zamieszek spowodowanych represyjną polityką Kuomintangu wobec Tajwańczyków, których w lutym 1947 roku zginęło blisko 30 tysięcy.

Z kolei kompozytorem symbolem dla Ukraińców pozostaje, urodzony w 1937 roku, Valentin Silvestrov – jeden z najwybitniejszych muzyków na świecie. Po wydarzeniach z 2014 roku w swojej twórczości zaczął odnosić się bezpośrednio do polityki, choć wcześniej od tego stronił. Od lat 70. XX wieku stroni również od awangardy, z którą był wcześniej kojarzony. Swoją twórczość nazywa „metaforyczną” lub „meta-muzyką”. Odwołuje się w niej do tonalności oraz estetyki XVIII i XIX wieku – tak jak w utworach The Messenger (Posłaniec) i Silent Music (Cicha muzyka). „Moja muzyka jest echem i odpowiedzią na to, co już istnieje”, mówi kompozytor i dodaje, że nie pisze żadnej nowej muzyki.

W zupełnie innych czasach żył i tworzył Ormianin Aram Chaczaturian, uważany za jednego z największych kompozytorów radzieckich. W swojej twórczości wielokrotnie inspirował się rodzimym folklorem, czego świetnym przykładem jest jego II Symfonia e-moll, jeden z najbardziej popularnych utworów Chaczaturiana, zwana „Symfonią z dzwonami”. Monumentalne dzieło powstało w 1943 roku i w zamierzeniu twórcy jest „requiem gniewu i protestu przeciwko wojnie i przemocy”.

Alexandr Iradyan: „We wrześniu 2022 roku Nancy Pelosi, spikerka Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, podczas swojej pierwszej wizyty w Armenii powiedziała: »Od Stanów Zjednoczonych po Ukrainę, Tajwan i Armenię – dzisiejszy świat stoi przed wyborem między demokracją a autokracją. Musimy ponownie wybrać demokrację«. Słowa te dają nadzieję, że kraje takie jak Armenia, Tajwan czy Ukraina nie są osamotnione w walce o wolność i demokrację. W obliczu dzisiejszych napięć politycznych, trwającej wojny i kryzysu energetycznego na świecie ważne jest przypominanie, co demokracja oznacza i jak cenna jest dla świata. Wierzę, że przesłanie to należy przekazać dalej, zwłaszcza poprzez muzykę. Stąd program dzisiejszego koncertu”.

 

Informacje ogólne

Organizator: Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego
Телефон: +48 89 527 51 75
www: https://filharmonia.olsztyn.pl/
Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"