Idż do treści
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Добавить в избранное


Krzysztof Kupren: Obrazy stenograficzne

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na wystawę fotografii Krzysztofa Kuprena "Obrazy stenograficzne". Wernisaż odbędzie się w czwartek 18 kwietnia o godz. 18:00 w Galerii Dobro.

"Obrazy stenograficzne" Krzysztofa Kuprena to podsumowanie czterech lat namiętnej pasji fotograficznej autora. Kupren zaczął bowiem swą przygodę stosunkowo niedawno, wraz z nadejściem pandemii, ale wkrótce przerodziło się to w wielką namiętność tego dojrzałego już mężczyzny, który szybko stracił głowę na punkcie fotografii. Te cztery lata pokazują więc zarówno ogrom pracy, jak i jego wielką fotograficzną pasję.
Henri Cartier-Bresson powiedział: "Patrząc przez obiektyw, jednym okiem patrzę na fotograficzny obiekt, drugim okiem patrzę w głąb siebie". Kupren przejawia tu podobieństwo: w myśli, w poszukiwaniu i w twórczej koncepcji. Jego prace pokazują, jak mówi w nich o sobie i przez siebie.
Fotografie Kuprena są jak stenografie. Jedno i drugie to skondensowany zapis rzeczywistości. Kupren różni się od stenografisty tylko tym, że utrwala treść przy pomocy obrazu, a zamiast tuszu wykorzystuje światło. W swojej stenografii Kupren używa własnego alfabetu i jest w swej wypowiedzi bardzo skuteczny i wyrazisty. Z jednej strony tworzy bowiem i komponuje obrazy bardzo nowoczesne, minimalistyczne i surowe, z drugiej zaś swoim patrzeniem i estetyką zdradza bezgraniczną miłość do klasycznego malarstwa. Robi to za pomocą wzorowych wręcz kompozycji, które – idealnie ułożone w każdym kadrze – emanują swym boskim pierwiastkiem, wymykają się poza akademickie definicje i nie pozwalają widzowi oderwać odeń wzroku. Między artystą a widzem rodzi się w ten sposób niewidzialna komunikacja – zjawisko tak rzadko spotykane w erze bezrefleksyjnego, anonimowego scrollowania codziennych niezliczonych obrazów. Dzięki tej szczególnej formie kontaktu odbiorca Kuprena, niczym stenograf, rozszyfrowuje jego wizualne stenogramy i dzięki temu może je po swojemu przeżywać oraz pozostać z nimi na dłużej.

Krzysztof Kupren: Obrazy stenograficzne
18 kwietnia (czwartek) / godz. 18:00
Galeria Dobro, ul. Stare Miasto 24/25
Wstęp wolny

 

Informacje ogólne

Organizator: MOK Olsztyn
www: https://www.mok.olsztyn.pl/
Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"