Idż do treści

Hala URANIA

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

Описание объекта

Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 44

Hala Urania to prawdziwa perełka modernistycznej architektury w Polsce. Do dziś jest jedną z wizytówek Olsztyna. Autorami projektu byli architekci Wiesław Piątkowski i Henryk Gotz. Swoją nazwę zawdzięcza sąsiedztwu planetarium i przypadającej w latach 70. XX w. hucznie świętowanej 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, który mieszkał na olsztyńskim zamku i administrował kapitułą warmińską. Co symboliczne, „nowa” Urania zostanie oddana do użytku w 2023 roku, zatem w 550. rocznicę urodzin astronoma.

Wybudowana w 1978 roku Hala znajduje się w centrum miasta. Była areną wielu zmagań sportowych, miejscem koncertów i targów. Tu występowały gwiazdy estrady i także tu narodził się siatkarski Memoriał Huberta Wagnera. Z czasem jednak Hala przestała spełniać swoje pierwotne funkcje i dlatego podjęto decyzję o jej modernizacji i przebudowie.

W 2016 roku rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy i rozbudowy Hali Urania. Konkurs wygrał projekt pracowni Urban Architect. Zgodnie z projektem Urania zachowa swój architektoniczny charakter. Dodatkowo przyjęte rozwiązania powodują, że obiekt pozostanie czytelnym symbolem miasta honorującym pierwotne rozwiązania przestrzenne. Przyjęte rozwiązania uwzględniają także aspekt ekologiczny. Zaproponowano technologię energooszczędną zarówno w zakresie przyjętych rozwiązań materiałowych jak i technologicznych.. Na podstawie zwycięskiej koncepcji został przygotowany projekt budowlany obejmujący przebudowę i rozbudowę hali Urania z budową lodowiska zewnętrznego, parkingiem podziemnym, naziemnymi miejscami parkingowymi, komunikacją kołową i pieszą, zagospodarowaniem zieleni, małą architekturą oraz niezbędną infrastrukturą techniczną i wyposażeniem.

Po zakończeniu projektu dotychczasowa pojemność pozwalająca na maksymalnie 2 000 - 2 500 miejsc zostanie podwojona do poziomu 4 045 miejsc w głównym obszarze, z dodatkowym 1000-em miejsc w hali treningowej i możliwością 1 000-ca miejsc stojących. Oznacza to zwiększenie liczby miejsc o około 100%. Boisko główne wykorzystywane będzie m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu. W Hali będą też sale: podnoszenia ciężarów, judo, siłownia oraz zaplecze sanitarno-szatniowo-rehabilitacyjne.

kontakt

Телефон: +48 692-887-173
www: https://hala.olsztyn.eu/
Адрес электронной почты: sekretariat@hala.olsztyn.eu


Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"