Idż do treści

Miasteczko uniwersyteckie Kortowo

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

Описание объекта

Miasteczko uniwersyteckie Kortowo

 

Kortowo to jeden z najpiękniejszych kampusów uniwersyteckich w Polsce. W roku akademickim tętni życiem studenckim, w okresie wakacyjnym otwiera się na turystów oferując bazę noclegową w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Kortowskiego.

Gospodarzem położonego w południowej części Olsztyna miasteczka jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. To uczelnia stosunkowo młoda, ale kontynuująca długoletnie tradycje olsztyńskiego szkolnictwa wyższego. UWM powstał w 1999 r. w wyniku połączenia Akademii Rolniczo-Techniczej (działającej od 1950 r.), Wyższej Szkoły Pedagogicznej (1969 r.) oraz Warmińskiego Instytutu Teologicznego (1980 r.).

Obecnie w Kortowie zlokalizowanych jest większość budynków dydaktycznych uczelni oraz wiele innych należących do niej obiektów. Znajdują się tu akademiki, kluby studenckie, kawiarnie, sklepy – wszystko, co potrzebne studentom do życia, nauki i zabawy. Nie bez powodu Parlament Studentów RP dwukrotnie przyznał UWM tytuł „Uczelni Przyjaznej Studentom”.

Kortowo wczoraj i dziś

Obszar kampusu zajmuje 230 ha. Historia jego najstarszej części jest tyle ciekawa, co tragiczna. Usytuowanie na obrzeżach miasta sprawiło, że w 1886 r. otwarto tu szpital psychiatryczny. Po wkroczeniu do Olsztyna Armii Czerwonej w 1945 r., ci spośród personelu i pacjentów, którym nie udało się uciec, ponieśli śmierć z rąk „wyzwolicieli”. Zabudowania szpitala zostały częściowo zniszczone.

Najstarsze zachowane budynki tej części Kortowa pochodzą z końca XIX w. Wzniesione z czerwonej cegły, odrestaurowane, pozostają pod opieką konserwatora zabytków.

Tę część Kortowa łączy z nową aleja biegnąca przez Górkę Kortowską, z której można podziwiać panoramę kampusu. Podczas corocznych juwenaliów nazwanych „Kortowiadą” stoki wzniesienia stają się naturalną widownią koncertów plenerowych. Do reprezentacyjnych obiektów nowej części Kortowa należy m. in. Biblioteka Uniwersytecka, Centrum Nauk Humanistycznych oraz Centrum Konferencyjne. Po drugiej stronie al. Warszawskiej wybudowano Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej, na dachu którego umieszczono hodowlę roślin energetycznych. Również na obrzeżach kampusu (przy ul. Tuwima) zlokalizowano Pływalnię Uniwersytecką.

Nie tylko nauką student żyje

Starsza część miasteczka sąsiaduje z Jeziorem Kortowskim przyciągającym urokliwą plażą oraz przystanią z restauracją i wypożyczalnią sprzętu wodnego – kajaków, rowerów wodnych, żaglówek. Kąpielisko jest otwarte także dla osób spoza UWM. Nad jeziorem rozciąga się stary park, który może się poszczycić ponad setką gatunków drzew, również egzotycznych. Na obrzeżach parku znajdują się kort tenisowy i sala sportowa, a w centrum kampusu – stadion lekkoatletyczny.

Drugi akwen w granicach Kortowa – Jezioro Starodworskie – nie stwarza co prawda warunków do kąpieli, ale nad jego brzegiem chętnie uczą się i wypoczywają studenci. Po jego południowej stronie ulokował się Ośrodek Jeździecki UWM. Na terenie miasteczka uniwersyteckiego działają m. in. Radio UWM FM oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”. Będąc tutaj warto odwiedzić Muzeum Zoologiczne im. prof. Janiny Wengris, które zebrało ponad 2,5 tys. okazów.


Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"