Idż do treści

Księgarnia polska w Gietrzwałdzie

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

Описание объекта

Kościelna Gietrzwałd

Gietrzwałd to miejscowość znana nie tylko z kultu maryjnego, ale też z działań na rzecz polskości regionu. Właśnie tu w 1878 r. uruchomiono pierwszą na Warmii polską księgarnię.


Jej założycielem był działacz społeczny, księgarz, poeta i dziennikarz Andrzej Samulowski, który początkowo prowadził ją do spółki ze Stanisławem Romanem. Po kilku latach jej siedzibą stał się nowo wybudowany budynek, którego położenie Samulowski tak zaplanował, aby z okien mieć dobry widok na bazylikę.


Oprócz sprowadzanych z ziem polskich książek i gazet, księgarnia oferowała dewocjonalia, które przyciągały odwiedzających sanktuarium pielgrzymów. Samulowski był również współzałożycielem „Gazety Olsztyńskiej”, której pierwszy, próbny numer powstał w 1886 r. właśnie tutaj. W czasie plebiscytu w 1920 r., mającego zdecydować przynależności państwowej Warmii, Mazur i Powiśla, księgarnia stała się ośrodkiem ruchu polskiego.


Dom zachował się do dziś, a od 1973 r. figuruje w rejestrze zabytków. Na ścianie budynku wisi pamiątkowa tablica, a przed nim ustawiono popiersie Samulowskiego. W prawym skrzydle domu urządzono Izbę Pamięci Rodziny Samulowskich, którą można zwiedzić po umówieniu się.


Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"