Idż do treści

Izba Pamięci Marii Zientary-Malewskiej w Brąswałdzie

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

Описание объекта

Brąswałd

We wsi Brąswałd, leżącej w podolsztyńskiej gminie Dywity, w budynku będącym niegdyś siedzibą polskiej szkoły urządzono izbę pamięci poświęconą Marii Zientarze-Malewskiej (1894-1984).
Warmińska poetka, pisarka i nauczycielka przyszła na świat właśnie w tej wsi, a zapisała się na kartach historii jako aktywna działaczka na rzecz zachowania polskości na Warmii. W jej dziełach nierzadko znajdują się nawiązania do wierzeń i legend warmińskich, jak również opisy zwyczajów ludności regionu czy jego pięknych krajobrazów, które mocno oddziaływały na artystkę.

W izbie zgromadzono zbiory związane z życiem i twórczością Zientary-Malewskiej, jak również innych znanych mieszkańców Brąswałdu, m.in. księdza Walentego Barczewskiego, który nauczał młodą Zientarównę języka polskiego. Ideą muzeum jest zaprezentowanie zwiedzającym historii polskiego patriotyzmu na ziemi warmińskiej.
We wsi, nieopodal izby pamięci, znajduje się także popiersie poetki, ustawione przed domem, w którym mieszkała wraz z rodziną.


Godziny otwarcia:
Izba jest tymczasowo nieczynna z powodu remontu.

kontakt

Телефон: +48 89 512 01 83, +48 89 512 00 52


Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"