Idż do treści

Pałac w Klewkach

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

Описание объекта

Klewki

Neorenesansowy pałac, stylizowany na włoski, zlokalizowany jest w Klewkach, w pobliżu drogi z Olsztyna do Szczytna, tuż nad rzeczką łączącą jeziora Linowskie i Klebarskie. Budowlę otacza w dużej części zachowany, czterohektarowy park o charakterze krajobrazowym, w którym rosną liczące sobie blisko 200 lat drzewa.

Na terenie posesji zachowały się ślady dworu datowanego na 1801 r., kiedy to tutejszy majątek należał do barona von Reichensteina. Obecny pałac został wzniesiony przez Carla Lousa, właściciela Klewek od 1867 r. Przebudowano go następnie na początku XX w.

Pałac wzniesiono z cegły, na podmurówce z kamieni polnych i otynkowano. Budowla ma nieregularną bryłę – część środkowa jest dwukondygnacyjna, skrzydła boczne zaś trzykondygnacyjne. Od strony parku elewację urozmaica duży taras na wysokości drugiej kondygnacji.

Po II wojnie światowej budynek trafił w ręce zakładu rolnego w Klewkach i został przystosowany do celów biurowych. Na początku XXI w. jego właścicielem stała się Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, która przeprowadziła wstępne prace remontowe.


Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"