Idż do treści

Kościół św. Mikołaja w Sętalu

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

Описание объекта


Neogotycki kościół w położonej w gminie Dywity wsi Sętal wybudowano w 1910 r. Zastąpił on poprzednią, pochodzącą z XVI w. drewnianą świątynię, którą w 1908 r. strawił pożar.


Budowlę wzniesiono z czerwonej cegły, z dachem dwuspadowym, krytym dachówką. Kwadratowa murowana wieża o wysokości 52 m, zakończona strzelistą iglicą, widoczna jest z daleka.
Wystrój wnętrza świątyni utrzymany jest w stylu neogotyckim. Z pożaru poprzedniego kościoła ocalały dwa kielichy z XVII i XVIII w. Renesansową monstrancję z 1595 r. uznano za zniszczoną, ale w latach 30. XX w. pojawiła się niespodziewanie na aukcji w szwajcarskiej Lucernie. Potajemnie wywiezionego skarbu nie udało się odzyskać, mimo starań diecezji warmińskiej. Spośród wyposażenia uwagę zwracają m. in. ołtarz główny z drewnianą rzeźbą Trójcy Przenajświętszej, rzeźby św. Mikołaja i aniołów, płaskorzeźbione sceny z życia Chrystusa, a także oryginalne witraże okienne z 1910 r. Kościół jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej św. Mikołaja.


Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"