Idż do treści

Wieże obronne mostu kolejowego w Tomarynach

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

Описание объекта


Most kolejowy przerzucony nad Pasłęką w okolicy Tomaryn w gminie Gietrzwałd okazał się na tyle ważny, że niemieccy stratedzy postanowili zadbać o jego militarną ochronę. W ten sposób na trasie kolejowej Olsztyn-Ostróda mamy okazję podziwiać bliźniacze, czterokondygnacyjne wieże obronne.


Zbudowano je na przełomie XIX i XX w. w formie blokhauzów, czyli umocnionych schronów bojowych. Wyposażone w kilkadziesiąt otworów strzelniczych po każdej stronie, umożliwiały obronę przed atakiem z różnych kierunków. Blokhauzy po obu stronach torów łączy poterna, czyli podziemny tunel, dzięki któremu możliwe było prowadzenie ostrzału również nad samą rzeką, pod mostem. Wieże wzniesiono z czerwonej cegły, a ich stropy wykonano z granitobetonu. Każdy z obiektów wyposażony był w trzy ckm-y oraz 53-milimetrową armatę szybkostrzelną w wieżyczce Grusona na dachu.
Powszechna dostępność obiektu cieszy amatorów historii, ale z każdym rokiem przyczynia się również do uszczuplania oryginalnego wyposażenia.


Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"