Idż do treści

Stacja kolejowa w Unieszewie

Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное
Добавить в избранное
Изменить контраст Изменить контраст Добавить в избранное

Описание объекта


Zabytkowy zespół stacji kolejowej w Unieszewie w gminie Gietrzwałd to typowy przykład architektury kolejowej dawnych Prus Wschodnich. Ale bardzo ciekawy, bo zachowany w dobrej kondycji. Nie lada gratkę stanowi nie tylko główny budynek stacyjny, ale i cały układ architektoniczny, który zachował się w dużej mierze w pierwotnym stanie.


Stacja w Unieszewie pochodzi z lat 1871-73, czyli czasów budowy linii kolejowej, która połączyła Berlin z Królewcem. Budynki wzniesiono z czerwonej cegły. W zabudowaniach gospodarczych występują elementy z muru pruskiego. Oprócz obiektów zlokalizowanych przy linii torów, zachowały się też okoliczne zabudowania zespołu stacji po drugiej stronie drogi.


Obecnie w budynku stacji podróżni nie znajdą schronienia, gdyż jego pomieszczenia na parterze, czyli poczekalnia i kasy, zostały zamknięte. Piętro jest zamieszkane. Mimo upływu lat wciąż zachwyca pięknie zdobiona, oryginalna więźba dachowa. Zabytkowa stacja znajduje się w odległości około 1,5 km od zabudowań wsi Unieszewo.


Медиа Галерея

Наш веб-сайт использует куки

Visit.Olsztyn.eu прилагает максимум усилий для обслуживания пользователей, принимая во внимание передовую практику. Пользуясь нашим сайтом вы соглашаетесь на использование куки с целъю обеспечения удобства во время просмотра нашего сервиса. Чтобы узнать больше о файлах куки и как мы их используем, нажмите "здесь"