Wycieczka tematyczna „Uroki Starego Miasta”
Opis
Wycieczka umożliwia zapoznanie się z najatrakcyjniejszymi zabytkami architektury Starego Miasta. Składa się z ośmiu etapów, które wiodą uliczkami łatwymi do pokonania przez osoby niepełnosprawne i przedstawiają poszczególne budowle istotne dla historii miasta.
Długość całkowita: 2000 m
Czas trwania: około 60 min (plus czas zwiedzania)
Uczestnicy: osoby zainteresowane historią i architekturą, w różnym wieku, w tym niepełnosprawne ruchowo, poruszające się na wózkach
Etapy wycieczki:
1. Makieta Starego Miasta
50 m, 3 min
Wycieczkę rozpoczynamy od poznania rozkładu Starego Miasta. Prezentuje go makieta zainstalowana z okazji 660-lecia Olsztyna. Przedstawia ona najważniejsze zabytki w skali 1:500. Z uwagi na to, że jest umieszczona niewysoko, łatwy dostęp mają do niej osoby na wózkach inwalidzkich. Dodatkowo, z myślą o niewidomych, przygotowano na niej opisy alfabetem Braille’a.
2. Stary Ratusz
250 m, 10 min (plus czas zwiedzania)
Następnie przenosimy uwagę na wznoszący się obok Stary Ratusz, którego południowe skrzydło pochodzi z XIV w. Obecnie jest on siedzibą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Warto zajrzeć do środka, bo na dziedzińcu często prezentowane są wystawy obrazów czy fotografii. Potem z ul. Stare Miasto skręcamy w ul. Zamkową i idziemy nią w stronę zamku, dopóki po lewej stronie nie ukaże nam się amfiteatr.
3. Amfiteatr im. Czesława Niemena
100 m, 5 min (plus czas zwiedzania)
To nowoczesny obiekt koncertowy i główna scena wydarzeń kulturalnych odbywających się w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Znajduje się w miejscu dawnej fosy, która broniła dostępu do zamku. Amfiteatr został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, znajduje się w nim winda, która zjeżdża na niższy poziom i umożliwia dostęp do sal koncertowych i toalet. Z amfiteatru jest już blisko do najokazalszego zabytku Olsztyna.
4. Zamek Kapituły Warmińskiej
300 m, 12 min (plus czas zwiedzania)
Dziedziniec zamku można zwiedzać bezpłatnie. Stąd obejrzymy poszczególne skrzydła zamku i wieżę. Na środku znajduje się studnia, a obok niej kamienna rzeźba z czasów pogańskich, tzw. baba pruska. Opuszczamy dziedziniec przechodząc przez kute bramy, z których jedna pochodzi z XVIII w. Przechodzimy traktem, który powstał w miejscu dawnego mostu nad fosą i dalej ul. Zamkową. Po lewej stronie mijamy neogotycki kościół ewangelicki Chrystusa Zbawiciela z końca XIX w. Wchodzimy ponownie w ul. Stare Miasto, by zaraz skręcić z niej w lewo w ul. Staromiejską. Na jej końcu widać już nasz kolejny cel.
5. Wysoka Brama
500 m, 15 min
To gotycka Wysoka Brama, zwana dawniej Bramą Górną, pochodząca z XIV w. Jest ona najlepiej zachowanym elementem dawnych obwarowań miasta. Dzisiaj w jej wnętrzach urządzone są pokoje hotelowe. W 2003 r. na blendzie bramy od strony starówki umieszczono szklaną mozaikę przedstawiającą Matkę Boską – to dar dla miasta przywieziony z Rzymu przez papieża Jana Pawła II. Po obejrzeniu zabytku z zewnątrz wracamy na ul. Staromiejską. Kierujemy się nią aż do skrzyżowania z ul. Św. Barbary.
6. Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła
300 m, 12 min (plus czas zwiedzania)
Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, a następnie w prawo w ul. Długosza, która biegnie wzdłuż bazyliki konkatedralnej św. Jakuba Apostoła. Mamy widok na tylną i boczną część kościoła. Warto okrążyć całą budowlę i zajrzeć do jej wnętrza, by dostrzec niuanse architektury i zabytkowe wyposażenie. By uniknąć schodów prowadzących do ul. Staszica, teren opuszczamy od strony ul. Długosza i dopiero po skręceniu w prawo wchodzimy w ul. Staszica. Następnie skręcamy w lewo w ul. Prostą.
7. Most św. Jana Nepomucena
400 m, 5 min
Po obu stronach ulicy będącej niegdyś główną arterią komunikacyjną miasta możemy podziwiać zabudowę o historycznych korzeniach. Kierujemy się w dół ulicy aż dojdziemy do Łyny. Przerzucony przez nią most nosi imię św. Jana Nepomucena, a pomnik tego świętego zdobi budowlę. Stąd wystarczy przemieścić się nad rzekę, by zażyć relaksu w parku.
8. Park Podzamcze
100 m, 3 min
Jeśli zmęczenie nas nie zwycięży, warto pokonać drogę wzdłuż Łyny, cieszyć się miłym otoczeniem zieleni bądź nakarmić zasiedlające rzekę kaczki. Chwilę wytchnienia można też znaleźć w kawiarnianym ogródku.