Wycieczka tematyczna „Olsztyn miastem parków”
Opis
Chociaż motywem przewodnim wycieczki są przede wszystkim piękne olsztyńskie parki, nie zabranie tu również innych terenów rekreacyjnych: Lasu Miejskiego oraz ścieżki spacerowej nad Jeziorem Długim.
Długość całkowita: 7700 m
Czas trwania: 90 min (plus czas poświęcony na rekreację w parkach)
Uczestnicy: osoby lubiące spacery i przyrodę, w różnym wieku
Etapy wycieczki:
1. Park Jakubowo – Jezioro Długie
4700 m, 60 min (plus spacer po parku)
Wycieczkę rozpoczynamy z przystanku autobusowego Szpital MSWiA (dojazd z centrum liniami nr 110, 117). Przy przystanku wznosi się cerkiew prawosławna Opieki Matki Bożej (dawniej ewangelicka kaplica cmentarna). Obok widzimy głaz poświecony działaczowi mazurskiemu Bogumiłowi Lince. Przechodzimy na drugą stronę Alei Wojska Pilskiego i wchodzimy do Parku Jakubowo przy stawie z fontanną (Staw Browarny). Idąc wokół stawu docieramy do Pomnika Bohaterów Walki o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne Warmii i Mazur autorstwa Bolesława Marschalla, a po przejściu drugiej części parku, koło jeziorka Mumel dochodzimy do Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych (CEiK). W niewielkiej odległości, za pętlą autobusową i zabudowaniami położone są dwa cmentarze z czasów I wojny światowej. Przy pętli wchodzimy na niebieski szlak spacerowy im. Mieczysława Orłowicza. Lasem miejskim dochodzimy do parku linowego. Idąc szlakiem przechodzimy przez Most Smętka, po pewnym czasie przecinamy ul. Leśną. Dochodzimy do jeziora Długiego. Szlak kończy się przy przystanku autobusowym Jez. Długie (101, 106, 111 wszystkie w kierunku z centrum, do centrum należy przejść ulicą Bałtycką do przystanku Jeziorna po przeciwnej stronie ulicy).
2. Jezioro Długie – Park Podzamcze
2000 m, 25 min (plus spacer po parku)
Jesteśmy na końcu szlaku niebieskiego przy przystanku autobusowym „Jezioro Długie” na ul. Bałtyckiej. Jezioro możemy okrążyć ścieżką spacerową (dodatkowe około 40 min) lub kierować się od razu do tunelu pieszego pod torami w stronę Parku Podzamcze. Za tunelem skręcamy w lewo w stronę dworca Olsztyn Zachodni ul. M. Konopnickiej. Po chwili widzimy wieże kościoła (dawniej garnizonowego) Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela. Idąc w stronę centrum mijamy Warmińsko-Mazurską Bibliotekę Pedagogiczną.
Do Parku Podzamcze wchodzimy przy fontannie „Symfonia Ptaków" autorstwa Ryszarda Wachowskiego. Stąd mamy tylko dwa kroki do dawnej tamy młyna i tartaku na Łynie. Przechodzimy pod Mostem Młyńskim i schodami wychodzimy w kierunku pomnika Mikołaja Kopernika. W tle potężny zamek Kapituły Warmińskiej z XIV w. Przy Moście Zamkowym odnowiona willa Casablanca, obchodzimy ją schodami wiodącymi w stronę kościoła. W tej części Parku Podzamcze są dwie rzeźby Balbiny Świtycz-Widackiej: „Wiosna” i „Dziecko na rybie”. Podążając lewym brzegiem Łyny kierujemy się w stronę mostu św. Jana, który zdobi figura patrona (autorzy: E. Juriewicz, P. Obarek).
3. Park Podzamcze – Park Centralny
1700 m, 25 min (plus spacer po parku)
Przechodzimy przez most św. Jana, na którym stoi figura św. Jana Nepomucena i schodzimy do Parku Podzamcze. Towarzyszą nam mury obronne miasta, a po chwili dostrzegamy wieżę gotyckiej bazyliki konkatedralnej św. Jakuba. Trasę spaceru przecina ul. Pieniężnego. Za nią zaczyna się Park Centralny. Dotrzeć do niego możemy przechodząc przez ulicę lub też przejściem podziemnym pod Mostem Św. Jakuba.
Nadrzeczną alejką przemieszczamy się do środkowej części parku z nowoczesną fontanną (wieczorem piękna iluminacja). Półkule zanurzone w niecce fontanny symbolizują Układ Słoneczny. Drewniane siedziska i ławki wokół fontanny stwarzają dobre warunki do odpoczynku, podobnie jak tarasy wybudowane przy czterech mostach spinających brzegi Łyny. Po drugiej stronie rzeki widzimy Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” urządzone w zabytkowym Tartaku Raphaelsohnów, a także salon wystawienniczy (dawna zajezdnia trolejbusowa). Ruszając alejką w lewo, pod górę (na północ) dotrzemy do schodów wiodących do ul. 22 stycznia, a kierując się dalej wzdłuż rzeki (na południe) dojdziemy przez park do ul. Niepodległości.
Opcjonalnie Park Centralny (Łynostradą)
Idąc od fontanny należy przejść mostkiem na lewy brzeg rzeki i jak czas pozwoli, zwiedzić Muzeum Nowoczesności. Idąc brzegiem wkrótce znajdziemy się na Łynostradzie – trasie rowerowo-pieszej biegnącej wzdłuż rzeki z południa na północ miasta. Wiedzie ona pod Mostem Mariackim (ul. Niepodległości) i mostem przy Al. Obrońców Tobruku. Idąc alejką oddalamy się nieco od Łyny, przecinamy ul. Tuwima i skręcając w lewo wchodzimy na dalszy ciąg Łynostrady prowadzącej drogą szutrową przez trzcinowisko, a niegdyś jezioro Płociduga. Łynostrada kończy się nad rzeczką Kortówką przy ul. Kazimierza Kalinowskiego. Idąc z biegiem Kortówki przechodzimy mostem nad Łyną do pętli autobusu 128 (Brzeziny) przy ul. A. Szostkiewicza.
4. Park Centralny – Park. im. Janusza Kusocińskiego / lub Centrum zależności od opcji:
2000 m, 25 min (plus spacer po parku) / 1000 m, 12 min)
Wychodząc z Parku Centralnego do ul. 22 Stycznia widzimy budynek dawnej rejencji dziś siedzibę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Przechodząc obok głównego wejścia budynku kierujemy się w stronę przejścia przez Al. Piłsudskiego. W perspektywie ulicy po prawej stronie zobaczymy jeden z najwyższych budynków Olsztyna – Centaurus, a zaraz za nim kopułę Planetarium. W górę prowadzi ul. Kopernika. Przy niej neogotycki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Opcja pierwsza:
Skręcamy w prawo w ul. Mickiewicza. Idąc cały czas prosto dochodzimy do Olsztyńskiego Teatru Lalek i wchodzimy do Parku im. Janusza Kusocińskiego. Znajdują się tutaj dwa stawy oraz skatepark. Pokonujemy przejście pod ul. Dworcową i kontynuujemy spacer parkiem. Wędrówkę kończymy przy kościele Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej. W jego pobliżu ustawiono obelisk upamiętniający jedyną wizytę papieża Jana Pawła II w Olsztynie w 1991 r. Przy WCRS Aquasfera przystanek komunikacji miejskiej kierunki: Centrum, Dworzec Główny, Jaroty. Z Parku im. J. Kusocińskiego na wysokości WCRS Aquasfera przekraczamy ul. Piłsudskiego wchodząc przy pawilonie handlowym na ścieżką spacerową prowadzącą przez osiedle. Kierujemy się w stronę ul. Metalowej i parku przy Muzeum Przyrody (2000 m, 25 min).
Opcja druga:
Skręcamy w lewo w ul. Mickiewicza. Po chwili mijamy neogotycki gmach I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza (najstarszej szkoły średniej w Olsztynie). Na skwerze pomnik patrona szkoły autorstwa Balbiny Świtycz-Widackiej. Przekraczamy ul. Dąbrowszczaków kierując się na Plac Konsulatu Polskiego. Na placu kolumna Orła Białego oraz szklane tablice z wizerunkami narodowego symbolu Polski z różnych epok. Po prawej stronie duży budynek dawnego konsulatu RP. Idziemy przez plac na skos (po przekątnej) by wkrótce zobaczyć ciekawy modernistyczny budynek ZUS. Przy nim skręcamy w lewo. Na skwerze pomnik Stefana Jaracza na przeciw modernistycznego budynku teatru dramatycznego noszącego jego imię. Spacer kończymy przy neorenesansowym budynku Nowego Ratusza w samym centrum miasta.